Illinois APME announces winners in 2021 newspaper contest | iNFOnews | Thompson-Okanagan's News Source
Subscribe

Would you like to subscribe to our newsletter?

Illinois APME announces winners in 2021 newspaper contest

CHICAGO (AP) — Winners have been announced in the Illinois Associated Press Media Editors 2021 newspaper contest. The contest features news and sports stories, features, editorials, columns and photos from 2021.

DIVISION I AWARD WINNERS:

GENERAL EXCELLENCE: First place, The Southern Illinoisan; second place, Herald & Review; third place, Effingham Daily News.

BEST DIGITAL STORYTELLING: First place, Herald & Review, 25th anniversary of Decatur tornadoes, staff; second place, Herald & Review, Golden Knights, Clay Jackson; third place, Herald & Review, Bird Boxes, Clay Jackson.

PUBLIC SERVICE: First place, Effingham Daily News, COVID and Our Community, staff; Dixon Telegraph, DCFS probed home five times before 7-year-old’s death, Kathleen Schultz; third place, The Quincy Herald-Whig, Pike County tax issues, Drew Zimmerman.

ENTERPRISE COVERAGE: First place, Northwest Herald, Flooding on the Fox, Sam Lounsberry, Cassie Buchman and Emily Coleman (this story also was selected the Division I Sweepstakes winner); second place, DeKalb Daily Chronicle, Landlord transfer looms as City of DeKalb targets Hunter Properties buildings, Katie Finlon and Kelsey Rettke; third place, The Southern Illinoisan, High school earmarks nearly $900K of COVID-19 relief grant on football field, Kallie Cox.

GENERAL NEWS: First place, Northwest Herald, Man convicted in 1997 murder of Elgin toddler calls death an accident, Katie Smith; second place, Dixon Telegraph, A Slap In The Face, Rachel Rodgers and Kathleen Schultz; third place, DeKalb Daily Chronicle, Clerk drama returns with newly elected official, Katie Finlon and Kelsey Rettke.

FEATURE: First place, La Salle NewsTribune, Fiesta!, Tom Collins; second place, The Southern Illinoisan, SIU aviation student remembered after tragic motorcycle crash, Makayla Holder; third place, The Southern Illinoisan, Why did you get the COVID-19 vaccine?, Marilyn Halstead.

SPORTS STORY: First place, Herald & Review, Butterflies, prayers & Ashtyn, James Boyd; second place, Quincy Herald-Whig, The Life of Riley, Matt Schuckman; third place, Herald & Review, I’m so blessed: Players, coaches, friends honor LSA’s Tom Saunches, Matthew Flaten.

BUSINESS REPORTING: First place, Northwest Herald, Domino’s Pizza in Cary allegedly pressured staff to work after COVID-19 exposure, documents show, Kelli Duncan; second place, DeKalb Daily Chronicle, Amazon paid $6.3M for nearly 59 acres of land in DeKalb, Katie Finlon and Kelsey Rettke; third place, Dixon Telegraph, Where are all the workers?, staff.

NEWS PHOTO: First place, The Alton Telegraph, Amazon victims remembered, John Badman; second place, The Alton Telegraph, McDonald’s Destroyed, John Badman; third place, The Alton Telegraph, Top off rescue, John Badman.

FEATURE PHOTO: First place, The Alton Telegraph, Exhausting work, John Badman (this photo also was selected the Sweepstakes winner); second place, The Southern Illinoisan, Winter walk, Byron Hetzler; third place, The Alton Telegraph, Memorial parade, John Badman.

PORTRAIT/PERSONALITY: First place, The Dixon Telegraph, Water Legend, Alex T. Paschal; second place, the DeKalb Daily Chronicle, Honoring veterans, Mark Busch; third place, Northwest Herald, Love birds, Matthew Apgar.

SPORTS PHOTO: First place, The Southern Illinoisan, Highs and lows, Byron Hetzler; second place DeKalb Daily Chronicle, Sportsmanship at its best, Mark Busch; third place, Dixon Telegraph, Moon Shot, Alex T. Paschal.

DIVISION II AWARD WINNERS:

GENERAL EXCELLENCE: First place, Chicago Sun-Times, staff; second place, The Daily Herald, Staff; third place, The Pantagraph, staff.

BEST DIGITAL STORYTELLING: First place, Chicago Tribune, Failures before the fires, Cecilia Reyes, Madison Hopkins and Jonathon Berlin; second place, Chicago Sun-Times, Through the flames, Jesse Howe; third place, Chicago Sun-Times, A detailed timeline of the Adam Toledo shooting, Jesse Howe and Andy Boyle.

PUBLIC SERVICE: First place, Chicago Tribune, The failures before fires, Cecilia Reyes and Madison Hopkins; second place, Chicago Sun-Times/Better Government Association, The costly toll of dead-end drug arrests, Frank Main, Casey Toner and Jared Rutecki; third place, Chicago Sun-Times, Preserving homes in historic Black Chicago Figures, Maudlyne Ihejirika.

ENTERPRISE COVERAGE: First place, Chicago Tribune, One gun, 27 shootings, staff (this story also was selected the Division II Sweepstakes winner); Chicago Sun-Times, Cook County property assessment failures, Tim Novak, Lauren FitzPatrick and Caroline Hurley; third place, Chicago Sun-Times, What’s in Illinois’ legal weed?, Stephanie Zimmerman and Tom Schuba.

GENERAL NEWS: First place, Preservicing homes of historic Black Chicago Figures, Maudlyne Ihejerika; second place, The Daily Herald, Our neighbor’s house is gone, Katlyn Smith, Lauren Rohr and Scott Morgan; third place, The Dispatch-Argus, Bridging the past, Brooklyn Draisey.

FEATURE: First place, Chicago Sun-Times, Back from the brink, Patrick Finley; second place, Chicago Tribune, Women in radio call out toxic and sexist culture, Tracy Swartz, Christy Gutowski and Stacey Wescott; third place, Chicago Sun-Times, Into the darkness, Anne Costabile.

SPORTS STORY: First place, Chicago Tribune, Steve McMichael in a vicious fight against ALS, Dan Wiederer; second place, Chicago Tribune, Lawsuits bring scrutiny to a former Blackhawks coach’s behavior, Phil Thompson and Christy Gutowski; third place, Chicago Sun-Times, Back from the brink, Patrick Finley.

BUSINESS REPORTING: First place, Chicago Tribune, The aftermath of Chicago’s 2020 civil unrest, staff; second place, Chicago Sun-Times, What’s in Illinois’ legal weed?, Stephanie Zimmermann and Tom Schuba; third place, The Dispatch-Argus, John Deere strike, Cara Smith.

NEWS PHOTO: First place, Journal Star, 12-year-old dies in fire, Matt Dayhoff; second place, Chicago Sun-Times, Salutes for a slain cop, Ashlee Rezin; third place, Daily Herald, Celebrating discharge, Brian Hill.

FEATURE PHOTO: First place, Daily Herald, A-mazing sunflowers, Jeff Knox; second place: Chicago Sun-Times, Wheeling record carp across a Chicago street in a shopping cart, Daisy Schultz; third place, Belleville News-Democrat, A Starr in the making, Derik Holtmann.

PORTRAIT/PERSONALITY: First Place, Daily Herald, Tough teenager, Brian Hill; second place, Chicago Sun-Times, Granddaughter of slaves, Anthony Vazquez; third place, The Pantagraph, Pandemics survivor, David Proeber.

SPORTS PHOTO: First place, Daily Herald, Made It!, John Starks; second place, Daily Herald, Eyeing his Helmet, Brian Hill; third place, Journal Star, Bradley throwdown, Matt Dayhoff.

Column and editorial writing winners were judged in a single division.

COLUMN: First place, Chicago Sun-Times, John W. Fountain; second place, Chicago Sun-Times, Neil Steinberg; third place, Daily Southtown, Ted Slowik.

EDITORIAL WRITING: First place, Northwest Herald, Mark Baldwin; second place, Lee Bey; third place, Chicago Sun-Times, Sun-Times editorial board.

The awards will be presented during the Illinois Press Association convention, Aug. 10-12, at the President Abraham Lincoln Hotel, 701 E. Adams St. Springfield, Illinois. Details of the convention will be announced in June.

News from © The Associated Press, 2022
The Associated Press

  • Popular vernon News
View Site in: Desktop | Mobile